4 июня 2018

Як вибрати фундамент під майбутній будинок? Види фундаментів. Технологія.

Як вибрати фундамент під майбутній будинок? Види фундаментів. Технологія.

З вибором виду фундаменту стикається будь-яка людина, яка бажає побудувати на своїй ділянці якесь спорудження. Для абсолютно будь-якої будівлі на ділянці необхідний фундамент.

Як відбувається вибір виду фундаменту? Вибір фундаменту повинен здійснювати проектувальник. Які дані, яка інформація повинна бути надана проектувальнику, що б вибір фундаменту був зроблений правильно? На жаль, бувають проектувальники, які за планом 1-го, 2-го поверху, малюють замовнику зрізи фундаменту і вважають, що на цьому їхня робота виконана. Насправді, це абсолютно неправильний підхід.

Перше, від чого залежить вид фундаменту, це те, що на цьому фундаменті буде побудовано: цегляний будинок, будинок з газобетону, каркасний будинок, будинок з бруса або з колоди. Відповідно до технології будівництва, проектувальник може розрахувати вагу і ті навантаження, які будуть передаватися через фундамент на ґрунт. Саме в цьому полягає основна функція будь-якого фундаменту - «передача навантаження від того, що на ньому стоїть, на те, що під ним лежить, тобто ґрунт". З цього випливає наступний параметр, який необхідний проектувальнику для правильного прийняття рішення - склад і стан ґрунту, який знаходиться під фундаментом. Для того, щоб правильно визначити якість ґрунту, необхідно провести геологічні вишукування. Вони можуть бути абсолютно різні за якістю і ціною.

Яка ж інформація потрібна проектувальнику, для того що б він правильно вибрав вид фундаменту і його спроектував?

1. Склад ґрунту/результати дослідження ґрунту (розріз ґрунту, із зазначенням глибини залягання різних шарів ґрунту і його щільність).

2. Дані про будову, які буде збудована на фундаменті (матеріал стін, товщини, щільність, матеріал перекриття, покрівельний матеріал, кут нахилу покрівлі, від якого залежать вітрові та снігові навантаження).

Сьогодні будівельники ділять фундаменти на кілька основних типів: стрічкові, стовпчасті, пальові і плитні фундаменти.

Стрічкові фундаменти

Мабуть, це найбільш широко використовуваний фундамент на території України. Облаштовуються вони безперервною стрічкою під стінами майбутнього будинку. За словами будівельників, даний тип фундаменту відноситься до універсального типу. Такий фундамент має площу опирання, яка може істотно варіюватися. І це дозволяє використовувати його на ґрунтах з різною несучою здатністю.

Також не має значення те, які стіни будуть у майбутнього будинку - з важких або з легких стінових матеріалів.

Як правило, стрічкові фундаменти найбільш ефективні у використанні:

 - для будинків із стінами з важких матеріалів, які мають залізобетонні або дерев'яні перекриття;

- для будинків, де облаштовуються підвали, цокольний поверх і тепле підпілля;

- при будівництві на нерухомих ґрунтах і т.д.

Хоча, як зазначають фахівці, такі фундаменти можуть застосовуватися і при будівництві будинків з легкими стінами при неглибокому закладенні, і на рухливих грунтах з глибоким закладенням. Тут слід пам'ятати, що при глибокому закладенні стрічкового фундаменту його пристрою дуже занадто багато роботи і при цьому обходиться занадто дорого.

Проектанти і будівельники не рекомендують облаштовувати стрічковий фундамент на грунтах з мінімальною несучою здатністю.

Стовпчасті фундаменти

Такий фундамент являє собою систему розташованих під стінами окремих заглиблених опор, облаштованих у вигляді стовпів.

За словами експертів, головна перевага таких фундаментів - невеликі витрати як по трудомісткості, так і по витраті будматеріалів.

Найбільш ефективним є облаштування стовпчастих фундаментів при будівництві будинків з легкими стінами, наприклад, каркасні, щитові, з дерева і т.д. А також при зведенні об'єкту на рухливих грунтах.

Проектувальники категорично не рекомендують облаштування цього типу фундаменту для важких будинків, що зводяться на слабонесучих грунтах. Недоречним такий фундамент буде і при зведенні будинку з підвалом.

Плитні фундаменти

Такий фундамент являє собою цілісну залізобетонну плиту, яку облаштовують під всією плямою будівлі, що будується. Її, як правило, мають у своєму розпорядженні або на поверхні землі, або трохи заглиблюють.

Основна перевага плитних фундаментів в тому, що вони розподіляють навантаження на досить велику площу. А це дозволяє без деформацій для будівлі переносити переміщення ґрунту.

Ще одна перевага даного типу фундаментів в тому, що його можна облаштовувати для будинків і з важких, і з легких стінових матеріалів. Причому тип ґрунту тут не грає особливого значення.

У той же час, експерти відзначають, що плитні фундаменти досить дорогі, тому що вимагають великої витрати будівельних матеріалів, зокрема, бетону і металу. А тому їх практично не використовують при зведенні будинків, що мають велику площу забудови. 

Найбільш ефективним є облаштування плитного фундаменту при будівництві будинків:

- з невеликою площею забудови;

- при відсутності підвалу і цоколю;

- на рухливих, слабких і вологих ґрунтах;

- при високому рівні ґрунтових вод.

Їх, звичайно, можна використовувати і при будівництві будинків з підвалом. Правда, тоді плиту фундаменту доведеться заглиблювати в землю.

До слова, будівельники відзначають, що плитні фундаменти єдині, які не мають протипоказань у застосуванні по ґрунтам.

Пальові фундаменти

Такі фундаменти облаштовуються за допомогою паль, занурених в ґрунт. Їх встановлюють під стінами майбутнього будинку, в кутах, в перетинах стін і між ними.

Як правило, число паль і відстань між ними прораховується за вагою майбутнього будинку. І як відзначають проектувальники, ніж вагомішим буде будинок, тим більше паль доведеться встановлювати, скорочуючи до мінімуму їх відстань один до одного.

Потрібно відзначити, що пальові фундаменти можуть облаштовуватися як з ростверком, який об'єднує всі палі в єдину конструкцію, так і без нього.

Проектанти наголошують, що даний тип фундаменту відрізняється складністю в облаштуванні і високою вартістю, тому в індивідуальному будівництві будинків його використовують досить рідко.

У той же час є випадки, коли фахівці-проектувальники настійно рекомендують облаштування саме цього типу фундаменту. Це стосується тих випадків, коли будинок зводиться на грунтах з мінімальною несучою здатністю, а також на схилах, де є реальна загроза зсувів і т.д.

Пожаловаться модератору