Ви будуєте будинок, вибрали проект і вже почали будівництво; звели фундамент і стіни. Здавалося б, основна робота виконана. Залишилося небагато, поставити дах і будинок готовий. Але це не таке просте завдання. Нерідко, монтаж даху вимагає окремого проекту.
Які ж бувають покрівлі і як їх монтують?
Основна функція покрівлі - захист будівлі від атмосферних опадів. При виробництві покрівлі вона є наріжним каменем. Друга функція - естетична складова. Для гарного, сучасного будинку дуже важливо поєднання цих двох функцій: практичності і краси.
Останнім часом, власники заміських нерухомостей все частіше віддають переваги покрівлі складних форм. Це пов'язано з бажанням майбутніх домовласників підкреслити індивідуальність будинку, а також з прагненням до раціонального використання підпокрівельного простору.
Сьогодні проектувальники пропонують заміські будинки зі сферичною покрівлею, на дахах будинків з'являються мансарди і мезоніни веж. Все частіше, вибір покрівлі заміського будинку - це вже творчість.
Форми покрівлі
Покрівлі бувають: скатні і плоскі. Плоскі покрівлі володіють низькою собівартістю, але більш високої витратною частиною на експлуатацію, у зв'язку з тим, що вони вимагають постійного технічного обслуговування. Дах потрібно очищати від листя, від снігу, від заморозку водостоку.
Плоскі покрівлі використовуються або в промисловому будівництві, або в теплих регіонах з м'яким кліматом. Використання плоских покрівель обумовлено або дизайнерськими перевагами, або вибором замовника. В основному, такі типи покрівлі не використовуються.
Популярні види даху - скатні покрівлі. Вони діляться на: скатні, двосхилі, вальмові, шатрові, щипцові, напів-вальмові, склепінні, бубнові. Покрівля є «п'ятим фасадом» будинку. Архітектори, для того, щоб прикрасити будову в цілому, використовують цей прийом дуже активно. Вони прикрашають покрівлю різними покрівлями, поєднуючи різні види покрівель.
М'які покрівельні матеріали
Покрівельне покриття - один з найяскравіших елементів архітектурного оформлення будівлі. Вибір покрівельного матеріалу, дуже відповідальне завдання. Досконала покрівля повинна бути надійна, довговічна і технологічна. Вибираючи покрівлю, людина вибирає не тільки матеріал з певними технічними характеристиками, але і дизайнерське рішення. М'яка покрівля ділиться на два основні класи: рулонна покрівля і штучна. Рулонна покрівля - дах, загорнений руберойдом. Штучні покрівлі - покрівлі, виконані з матеріалів, нарізані невеликими частинами і укладені послідовно знизу-вгору. Наступний шар накриває попередній, таким чином створюючи водонепроникність покриття. Ці частини звуться гонтами. Під гонтове покриття обов'язково підкладається гідроізоляційний шар. Його підкладають, тільки тоді, коли кут нахилу покрівлі великий і вода не затримується на покрівлі і сама по собі форма даху проста. Якщо існують єндови, переходи з більш крутої площини на плоску, то під гонт укладається гідроізоляційний шар. Виконується дві покрівлі: одна стандартна рулонна, друга фінішна гонтова.
Існує кілька видів м'якої покрівлі, але при виготовленні більшої частини її видів, головними компонентами складу є скловолокно і бітум. М'яка покрівля має гарну міцність, вогнестійкість, гнучкість і водонепроникність. В неї присутні звукопоглинальні і ізолюючі властивості.
Жорсткі покрівельні матеріали
До іншого виду покрівельних покриттів, відносяться тверді покриття. Це рулонні металеві або штучні покриття. Черепична покрівля є однією з традиційних покрівельних матеріалів. З розвитком технологій з'явилася можливість імітувати цей матеріал за допомогою металу - металочерепиця. У зв'язку з тим, що вона володіє великими розмірами і меншою вагою, укладання черепиці стала набагато простіше. Але у неї є недоліки, а саме: гучність і невелика вага.
Шифер, як будівельний матеріал, майже «пішов» з будівельного ринку, але виникла його заміна. Це матеріал, на основі бітуму. Покрівельний матеріал - ондулін. Він імітує шифер за своїми розмірами і формою, але виконаний з сучасного матеріалу. Він легший і екологічно чистий.
Є ще один вид покриття. Покрівлю покривають невеликими металевими листами, розмірністю, приблизно 1х1,5 м або іншої розмірності, зібраних за допомогою «замку». Це покриття, зазвичай виконується з оцинкованого заліза. Іноді, його покривають додатковими захисними шарами, фінішним яким, є кольорове покриття, що додає приємний зовнішній вигляд.
Жорстка покрівля - оптимальний варіант для надійної і довговічною покрівлі. Такий вид даху, не вимагає частого ремонту.
Підводячи підсумок різних видів покрівельних матеріалів, слід зазначити, що не потрібно розглядати, скільки буде коштувати покрівля з урахуванням монтажу. Потрібно розглядати ще і експлуатаційну складову.
Пристрій даху і основні компоненти
Несучі елементи даху
Конструктивні елементи даху, які виконують несучу функцію, складаються з кроквяної системи і прогонів, а також додаткових кріпильних матеріалів (стійок, ригелів, розпірок, підкосів і т.д.), за допомогою яких надається жорсткість кроквяній фермі. Несучі елементи складають скелет даху і приймають навантаження вітру, опадів, власної маси даху, перерозподіляючи ці навантаження на стіни і спеціальні опори. Вимоги до матеріалів і міцності несучих елементів досить високі.
Прогін пов'язує кроквяну систему всього даху і може бути виготовлений з дерева або металу. Дерев'яні прогони, як правило, можуть бути суцільними, або мають замкнуті або відкриті поперечні перерізи. Металеві прогони бувають суцільні або гратчасті.
Покрівельні прогони діляться на три види: коньковий прогін, бічний прогін і мауерлат.
Коньковий прогін служить опорою верхній частині даху (коника). Бічні прогони розташовуються між коником і підставою даху і є додатковою підтримкою стропильних ніг.
Мауерлат жорстко кріпитися до несучої стіни за допомогою шпильок або анкерних болтів і є основою конструкції даху. Між мауерлатом і несучою стіною обов'язково прокладають гідроізоляцію, для уникнення підживлення дерев'яної конструкції вологою.
Кроквяна система - складається з крокв, вертикальних стійок і похилих підкосів. Внизу кроквяна система зв'язується горизонтальними підкроквяних балками - ригелями. Крокви бувають дерев'яні або металеві.
Огороджувальні елементи даху
Огороджувальні елементи даху складаються з риштування і покрівельного пирога, власне покрівлі.
Решетування встановлюється поперек крокв, посилюючи просторову структуру даху і служить підставою для кріплення покрівельного матеріалу. Решетування зазвичай виготовляється з дерева (дошки, бруси, фанера) або металу (покрівельні прогони).
При будь-якому навантаженні на покрівлю, незалежно від виду даху, решетування повинна залишатися рівною і жорсткою.
Решетування буває одношарової або двошаровою. Перший шар зазвичай кріпиться горизонтально, паралельно коника. Для суцільного настилу виконують другий шар уздовж спуску - від коника до спуску.
Покрівельний пиріг або власне покрівля укладається по латах і складається з пароізоляції, утеплювача (при утепленій покрівлі), гідроізоляції і покрівельного матеріалу.
Такі складні системи, як покрівля, повинні виконувати кваліфіковані фахівці.
Покрівля - одна з найважливіших конструкційних елементів будинку. Вона захищає ваш будинок від природних стихій, сонця, снігу, вітру, дощу. До того ж, вона прикрашає будинок. З естетичної точки зору, саме покрівля визначає вигляд будинку.